, , , ,

Garniturowe faux pas

Garniturowe faux pas

Choć garnitur stanowi jeden z najbardziej podstawowych elementów męskiej garderoby, dla niektórych jego noszenie okazuje się biegiem z przeszkodami. To prawda – klasyka, którą posiada w szafie chyba każdy mężczyzna w przynajmniej jednym wariancie, może być powodem modowego faux pas! Oto kilka najczęstszych błędów związanych z garniturami!

 

CZERŃ NA KAŻDĄ OKAZJĘ?

Wielu mężczyzn uznaje garnitur w czarnym kolorze za ten najbardziej uniwersalny, który sprawdzi się w każdej sytuacji. To błąd! Czerń to kolor zdecydowanie wieczorowy, który najlepiej zakładać na okazje o wysokim stopniu formalności. W innych wypadkach lepiej będa wyglądały garnitury granatowe lub grafitowe, które sprawdzą się świetnie także w świetle dziennym, a ponadto można je zestawiać z różnymi odcieniami obuwia (zarówno czerń, jak i brąz) oraz mniej formalnymi koszulami, nadając stylizacji tym samym bardziej casualowy charakter.

 

 

NIEWŁAŚCIWY ROZMIAR

Ten błąd najczęściej popełniają mężczyźni, którzy garnitury noszą z reguły na specjalne okazje, a ich praca nie wymaga formalnego ubioru. Warto pamiętać, że garnitur nie musi być “obowiązkowym mundurkiem”, a wręcz przeciwnie – może być stylowym ubraniem na co dzień, trzeba tylko pamiętać, aby był on odpowiednio dopasowany. Źle dobrany rozmiar sprawi, że w garniturze nie będziemy czuć się dobrze – za duży może zbyt poszerzać sylwetkę i pogrubiać, zbyt opięty – krępować ruchy. Garnitur we właściwym rozmiarze, nawet taki w popularnym kroju “slim fit”, musi gwarantować swobodę poruszania się. W doborze właściwego rozmiaru trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na szerokość w ramionach – jeśli w tym miejscu ubranie będzie leżało idealnie, to nawet jeśli w innych miejscach będzie trochę za szerokie, i tak będzie wyglądać elegancko.

CO Z RĘKAWAMI?

Jeden z najpopularniejszych błędów związanych z noszeniem garniturów to niewłaściwa długość rękawów. Należy pamiętać, żeby długość rekawa marynarki dobrać do rękawa koszuli – mankiet tego drugiego powinien wystawać (około centymetr) poza wierzchnią warstwę. Taki zabieg pozwala optycznie „wydłużyć” rękę, a co za tym idzie – wysmuklić cała sylwetkę.

 

 

ZŁA DŁUGOŚĆ NOGAWEK

Za długie nogawki garnituru to prawdziwa zmora eleganckiego mężczyzny, ale jak się jej ustrzec? Przede wszystkim warto zanotować, że długość nogawki powinniśmy dopasować do jej szerokości. Zasada, że nogawka musi sięgać do połowy obcasa, odchodzi powoli do lamusa – sprawdza się tylko w przypadku spodni o szerokich nogawkach. Obecnie najmodniejsze są wąskie nogawki garniturowych spodni, które powinny być odpowiednio krótsze, gdyż w innym przypadku zafundujemy naszym spodniom nieestetyczne fałdy, na dodatek wizualnie skracające sylwetkę. Dlatego w przypadku kroju slim fit nogawka powinna mieć taką długośc, aby lekko opadać na but, nie tworząc załamania, które sprawdza się dużo lepiej w przypadku nieco luźniejszych krojów.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *