, , ,

Ponadczasowy hit: koszula w kratę

Ponadczasowy hit: koszula w kratę

Kratka to jeden z wzorów, które nigdy się nie zestarzeją i od wielu lat inspirują kolejne pokolenia projektantów. Koszule w kratę sprawdzają się doskonale w zwykłych zestawach codziennych, w stylizacjach z rockowym pazurem i jako jeden z podstawowych elementów basicowej garderoby, ale z powodzeniem można je nosić również na bardziej oficjalne okazje.

Jeśli decydujemy się na koszulę w kratę, do wyboru mamy wiele różnorodnych motywów, ale warto pamiętać, że charakter koszuli zależeć będzie od rodzaju kraty, jej kolorystyki i kroju. Jak zatem dobrać odpowiedni typ kraty do sytuacji?

Oto najpopularniejsze rodzaje krat występujących na męskich koszulach!

 

 

Vichy (gingham)


To najprostszy spośród typów kraty. Składa się z kwadratów (najczęściej w dwóch kolorach) o różnym nasyceniu, na jednolitym tle. Tradycyjna angielska kratka vichy to połączenie białego tła i niebieskich kwadratów. Ten typ kraty wykorzystywany jest w modzie męskiej głównie w koszulach – zarówno w fasonach casualowych, jak i przeznaczonych na bardziej oficjalne okazje. Koszula z takim wzorem będzie wyglądała równie dobrze solo (do dżinsów lub chinosów) oraz w klasycznym zestawieniu z garniturem i krawatem.

 

 

Tartan


Lub inaczej – znana każdemu szkocka krata – jeden z najbardziej rozpoznawalnych wzorów na świecie. Wzór ten składa się z regularnych linii pionowych i przecinających je pod kątem prostym linii poziomych. Tradycyjnie wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji szkockich kiltów, ale aktualnie obecna jest właściwie wszędzie – od szalików po skarpety, często ozdabia się nią również gadżety codziennego użytku. Męska koszula ze wzorem tartanu będzie prezentować się najlepiej w ubiorze casualowym, dobrze łączy się z wełną i dzianinami.

 

 

Buffalo


Krata Buffalo to prosty wzór w którym szerokie czarne pasy poziome i pionowe krzyżują się na jednolitym, zwykle czerwonym tle. Wraz z nastaniem mody na “styl drwala” kratka buffalo znów stała się popularna – można znaleźć ją nie tylko w popularnych sieciówkach, ale i na wybiegach. Najczęściej pojawia się na koszulach flanelowych, w związku z czym jest wzorem zdecydowanie casualowym. Koszula tego typu będzie wyglądała świetnie w zestawieniu z dżinsem i skórą, ale nie powinno się jej nosić kiedy sytuacja wymaga bardziej formalnego ubioru.

 

 

Tattersall


Ten typ kratki jest szczególnie charakterystyczny dla męskiej odzieży i to właśnie w modzie dla panów spotykany jest najczęściej – wykorzystuje się go nie tylko na koszulach, ale również na kamizelkach czy dodatkach. Wzór charakteryzuje się umieszczeniem na jasnym tle kontrastujących pasów przecinających się prostopadle – w najbardziej tradycyjnym wariancie są to pasy czerwone i niebieskie. Koszula w kratę tego typu sprawdzi się najlepiej w stylizacjach codziennych lub pół-formalnych, zestawiona z gładką marynarką lub garniturem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *