, , ,

Dress code: Black Tie

Dress code: Black Tie

 

Często w zaproszeniach na różnego rodzaju uroczyste przyjęcia, gale, premiery lub bale pojawia się adnotacja dotycząca obowiązującego dress code’u – black tie. Co jednak kryje się pod tym hasłem i jak należy się ubrać, aby nie popełnić faux pas?

 

Kiedy obowiązuje black tie?

Ten dress code obowiązuje przede wszystkim wtedy, kiedy wyraźnie zostało to zaznaczone w zaproszeniu na daną uroczystość. Jeśli jednak wydarzenie rozpoczyna się przed godziną 19:00, organizator nie powinien wymagać od gości tak oficjalnego ubioru. Zasadniczo styl ten dotyczy głównie wystawnych przyjęć wieczorowych i ważnych uroczystości, takich jak ważne gale, bankiety, premiery w teatrach lub operach czy bale. Oczywiście należy zwrócić uwagę, czy w zaproszeniu nie opatrzono kodu black tie dopiskiem optional – to oznacza, że zamiast zwyczajowego smokingu można założyć ciemny, elegancki garnitur.

.

 

Podstawy

Na początek warto zaznaczyć, że już sama nazwa black tie może okazać się największą pułapką, bo choć w tłumaczeniu oznacza ona po prostu czarny krawat, to na okazje opatrzone tym dress codem nie należy zakładać krawata, a czarną muszkę! Poza tym kod ten nie jest skomplikowany – wystarczy tylko poznać jego podstawowe zasady.

Black tie oznacza elegancki strój wieczorowy o wysokim stopniu formalności. Jego najważniejszymi elementami są smoking, biała koszula i czarna muszka oraz akcesoria – lakierowane półbuty i kamizelka lub pas. Ważna jest również kolorystyka – zawsze trafione połączenie to czerń i biel, choć w smokingu dopuszczalny jest także ciemny granat. Barwne dodatki sprawdzą się lepiej w znacznie mniej formalnym stroju.

Smoking

Bazą udanej stylizacji utrzymanej w wymogach kodu black tie będzie smoking – elegancki, ale znacznie wygodniejszy i krótszy od wytwornego fraka. Tradycyjnie smoking powinien być w kolorze czarnym, ale można również wybrać kolor ciemnogranatowy – trzeba jednak pamiętać, że zawsze marynarkę smokingową w takim odcieniu należy łączyć z czarnymi spodniami. Smokingi zazwyczaj produkowane są z wysokogatunkowej wełny, a klapy marynarek często dodatkowo pokrywa się jedwabiem lub atłasem, które podkreślają wieczorowy charakter stylizacji..

Koszula

W zestawieniu typu black tie koszula zawsze musi być biała – to konieczny wymóg! Oprócz odpowiedniego koloru, warto zwrócić również uwagę na fason koszuli – kołnierzyk powinien być łamany (charakterystyczny dla koszul smokingowych), tak aby dobrze prezentował się z wiązaną muszką. Najlepiej, aby mankiety koszuli były zapinane na spinki, co podkreśli uroczysty nastrój wydarzenia. Dobrym wyborem będzie również założenie koszuli ozdobionej drobnymi plisami, z ukrytą listwą guzikową.

Dodatki

Obowiązkowym dodatkiem w black tie jest oczywiście czarna, gładka muszka. Wzory i inne kolory pasują do strojów o mniejszym stopniu formalności. Najlepiej, aby muszka była tradycyjna – wiązana, ale dopuszczalne są również muszki zapinane na haczyk. Nie można również zapomnieć o dobraniu odpowiednich spinek do koszuli. Jeśli decydujemy się na dodatek w postaci poszetki, to najlepiej aby była ona w kolorze białym. Eleganckim uzupełnieniem smokingu będzie dopasowana do niego kamizelka lub tak zwany pas hiszpański wykonany z jedwabiu, który pozwoli na przysłonięcie łączenia między spodniami a koszulą. Szczególną uwagę warto zwrócić na buty – nieodpowiednio dobrane mogą zepsuć cały efekt. Do smokingu zawsze wybieramy czarne półbuty z gładkiej skóry – najlepiej będą prezentowały się lakierowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *