3 ponadczasowe modele butów, które powinien mieć każdy stylowy mężczyzna

3 ponadczasowe modele butów, które powinien mieć każdy stylowy mężczyzna

Oksfordy (wiedenki)

Sznurowane półbuty typu oksford to chyba najpopularniejszy model wśród eleganckiego obuwia, stanowiący podstawę męskiej garderoby. Trudno się dziwić, ponieważ sprawdzają się doskonale w każdej sytuacji wymagającej bardziej formalnego ubioru. Podobno zawdzięczają swoją sławę (i nazwę!) studentom Uniwersytetu w Oxfordzie, którzy nosili je już w XIX wieku.
Model ten charakteryzuje się zaokrąglonym noskiem i zamkniętą przyszwą oraz cienką podeszwą; zwykle wykonane są z gładkiej skóry dobrej jakości.
Najczęściej spotyka się je w wersji formalnej – w kolorze czarnym, bez zdobień i perforacji, dzięki czemu klasyczne oksfordy najlepiej sprawdzają się jako buty wizytowe i wieczorowe, na oficjalne okazje. Doskonale wyglądają w zestawieniu z garniturami, a nawet smokingami. Oksfordy (szczególnie te utrzymane w odcieniach brązu) mogą jednak stanowić również dopełnienie stylizacji pół-formalnej i biznesowej, jako uniwersalne obuwie codzienne.

 

 

Derby (angielki)

Derby, znane również pod nazwą Blucher należą do najbardziej tradycyjnych modeli męskiego obuwia. Są mniej formalne od oksfordów, ale jednocześnie uchodzą za jeden z najbardziej uniwersalnych spośród eleganckich typów obuwia. Charakteryzują się otwartą przyszwą, w której boki buta naszyte są na wierzch.
Gładkie derby w kolorze czarnym najlepiej sprawdzają się podczas mniej oficjalnych okazji, takich jak spotkania biznesowe czy konferencje, gdzie z powodzeniem mogą zastępować bardziej formalne oksfordy – będą pasować do garniturów w różnych krojach i kolorach. Z kolei derby utrzymane w brązach mogą stanowić obuwie codzienne, zarówno w zestawieniach z garniturami (doskonale łączą się z odcieniami granatu i szarości), jak i stylizacjami casualowymi, z flanelą, dżinsem lub wełną.

 

 

Brogsy (brogue)

 

Rodowód tego modelu sięga XIV wieku, a stworzenie pierwowzoru brogsów przypisuje się… farmerom ze Szkocji i Irlandii, przez co zwykle uznaje się je za mniej oficjalne od formalnych oksfordów.
W rzeczywistości brogsy to jeden z najbardziej uniwersalnych modeli eleganckiego obuwia – sprawdzą się równie dobrze w stylizacjach casualowych, pół-formalnych oraz biznesowych. Będą pasowały zarówno do garniturów z grubszych tkanin (np. tweedowych) jak i do modnych dżinsów lub chinosów.
Przy dopasowywaniu tego modelu do reszty stylizacji warto pamiętać, że brogsy różnią się stopniem formalności w zależności od koloru i rodzaju skóry z jakiego zostały wykonane, a także faktury materiału i połysku. Czarne brogsy będą najbardziej formalne, ale zwykle ten model występuje w różnych odcieniach brązu.
Brogsy charakteryzują się przede wszystkim perforowanymi wzorami – dziurkami umieszczonymi w skórze wzdłuż krawędzi oraz rozetowym zdobieniem na czubku. Przyszwa w butach tego typu może być otwarta lub zamknięta. Najczęściej do produkcji brogsów wykorzystuje się gładką skórę, zamsz lub nubuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *