, , , ,

Jak prawidłowo zawiązać krawat?

Jak prawidłowo zawiązać krawat?

Zanim mowa będzie o tym, jak w praktyce zawiązać krawat, ważne jest zrozumienie filozofii “łezki” – dołka, który powstaje przy wiązaniu krawata. Powinien on wyglądać niewymuszenie i naturalnie, jakby został stworzony od niechcenia, mimo że sam proces jego tworzenia ma jasno określone reguły. Kluczem do utworzenia odpowiedniej łezki jest naturalność.

Zrelaksuj się i oddychaj, bo nonszalancka łezka nie jest możliwa do osiągnięcia, kiedy się stresujesz. Będziemy uczyć się jak zawiązać krawat “na cztery” (ang. four-in-hand), ale sposób tworzenia łezki zawsze pozostaje taki sam, niezależnie od tego, jaki typ węzła wybierzesz.

Umieść krawat na szyi tak, aby przednia warstwa wisiała po lewej stronie i była nieco dłuższa niż tylna warstwa (leworęczni powinni to zrobić na odwrót).

Połóż przednią warstwę przed tylną warstwą, a następnie przytrzymaj krawat lewą ręką tak, aby kciuk był skierowany ku tylnej stronie tylnej warstwy, a twój pierwszy palec kończył się między dwiema warstwami przedniej. Owiń ją raz wokół tylnej warstwy. Przenieś przednią warstwę za pętlę i przesuń ją w górę.

Włóż palec w lukę, aby nie zawiązać krawata zbyt ciasno. Zbyt mocne naciągnięcie węzła wpływa na kształt łezki. Jeśli ściśniesz po obu stronach przedniej warstwy podczas zacieśniania węzła, dołek pojawi się na środku, lub bardzo blisko środka. Podczas przeciągania węzła w stronę luki w kołnierzu, włóż pierwszy palec lewej ręki w węzeł, w miejscu, w którym styka się z przednią warstwą. Teraz powinieneś mieć idealną łezkę.

 

POPULARNE BŁĘDY

Zła szerokość

Im węższy krawat, tym trudniej jest stworzyć łezkę. Prawdziwym wyzwaniem jest stworzyć dołek w krawacie, który jest szeroki tylko na 6 cm.

Zły materiał

Bardzo lekka bawełna może być zbyt delikatna, by utrzymać łezkę – mogą się po prostu marszczyć lub zapadać.  Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią tkaninę.

Zły węzeł

Masywny i agresywny węzeł windsorski jest prawie zawsze nie na miejscu. Staraj się go unikać.

Zbyt wielkie starania

Łezka to stylizowana niedoskonałość, musi wyglądać jak stworzona od niechcenia. Układanie jej techniką mistrza origami nie przyniesie upragnionych efektów. Symetrii mówimy nie.

Zły design

Nawet najpiękniejszy węzeł świata nie będzie dobrze wyglądał na brzydkim krawacie. Zainwestuj w dobry krawat, a potem zajmij się węzłem.

Złe narzędzie

Używaj palca do tworzenia łezki. Nie używaj stworzonych do tego niedorzecznych przyrządów (tak, one istnieją). Sam jesteś w stanie sobie poradzić z tym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *