, ,

W co ubrać się na ślub? Poradnik dla mężczyzn

W co ubrać się na ślub? Poradnik dla mężczyzn

 

Ślub to dla wielu osób jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Bez względu na to, czy uroczystość odbywa się w kościele czy ma charakter świecki, zawsze oznacza jedno – wyjątkową atmosferę, dlatego też zasługuje na szczególną oprawę. Należy więc zadbać o strój podkreślający wagę tego wydarzenia.

Najwyższy stopień elegancji

Oczekiwania są oczywiste – podstawą jest elegancki garnitur. Jednakże można pomyśleć o bardziej nowatorskich rozwiązaniach. Ostatnio popularność zyskuje smoking, ale niestety, nie jest dobrym wyborem – klasyfikowany jest jako strój wieczorowy i nie wygląda tak samo dobrze podczas dnia, co z pewnością zostanie zauważone przez wszystkich entuzjastów męskiej elegancji. To samo powiedzieć można na temat fraka, który nie tylko wymaga specyficznych dodatków, ale też i wytwornego anturażu.

Jednak nie znaczy to, że Pan Młody w dniu ślubu prezentować się może jedynie w zwykłym garniturze – śmiało może sięgnąć po taki z dwurzędową marynarką, który na pewno zostanie zapamiętany przez gości oraz będzie doskonale wyglądać w trakcie przyjęcia. Dobrym rozwiązaniem będzie też elegancki garnitur wizytowy z kamizelką. Kamizelka może być z tego samego materiału co spodnie i marynarka (wówczas będziemy mieć do czynienia z tzw. garniturem trzyczęściowym), albo może być w kolorze kontrastowym (np. szara kamizelka do granatowego garnituru). Bez względu na to, jaki typ garnituru wybierze Pan młody, powinien być on uszyty z gładkiego materiału bez wzorów. Kratę, prążki lub inny wzór należy pozostawić na inne okazje.

Mężczyźni, którym zależy na podkreśleniu rangi tego święta odpowiednio dopasowanym strojem, powinni sięgnąć po surdut angielski, czyli tak zwaną jaskółkę. Surdut przez laików mylony jest z frakiem, jednak “jaskółka” stosowana może być podczas oficjalnych okazji i jest dopuszczalna w ciągu dnia, dlatego często nazywa się ją “dziennym frakiem”.

Charakterystyczne długie poły sięgają aż do kolan, co sprawi, że pan młody będzie prezentował się równie efektownie jak jego partnerka. Warto pamiętać, że do jaskółki dobierane są przeważnie spodnie sztuczkowe: w prążki. Spodnie sztuczkowe w inny czarno-biały wzór, są dużo mniej formalne i nie powinno się ich stosować w stylizacji ślubnej.

 

 

Nie zapominaj o detalach

Tak samo jak w przypadku innych istotnych okazji, utarło się, że strój pana młodego powinien być dopasowany kolorystycznie do stroju panny młodej. Nie jest to jednak prawda: na tle dostojnego garnituru lub jaskółki najlepiej prezentować się będzie śnieżnobiała koszula, bez względu na fakt, jakiego koloru suknię ma na sobie panna młoda. Garnitur zaś powinien pozostać utrzymany w odcieniach ciemnej szarości bądź grafitu lub w kolorze granatowym – tu należy jednak mieć na uwadze karnację, niewielu Polaków będzie dobrze wyglądać w czerni w dziennym świetle. Jeśli mowa o surducie – ten tradycyjnie jest się czarny, granatowy lub srebrzystoszary i w tym samym kolorze powinna być też kamizelka.

Nie można oczywiście zapomnieć o detalach – świetnie uzupełnią one ślubny zestaw. Biała poszetka w brustaszy, kwiatek w butonierce oraz krawat (najlepiej grafitowy lub srebrny) albo wiązana mucha (z uwzględnieniem faktu, iż biała i czarna zarezerwowane są kolejno dla fraka i smokingu). Do jaskółki zakładamy srebrnoszary krawat lub plastron, szare rękawiczki oraz szary lub popielaty cylinder. Staramy się maksymalnie ograniczyć biżuterię – pozostawić można zegarek i spinki do mankietów koszuli, a także szpilę do plastronu czy spinkę do krawata.

Jeśli mowa o butach, to najlepiej pozostać przy klasyce – czarne wiedenki (inaczej oksfordy) to znacznie lepszy wybór niż zdobione brogsy i z pewnością sprawdzą się podczas licznych okazji w przyszłości. Szykownie wyglądać będą również czarne lotniki, czyli buty bez szwów, wykonane z jednego kawałka skóry. Skarpetki powinny zostać dobrane pod kolor spodni i być na tyle długie, żeby podczas siadania zakrywały całkowicie łydkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *