,

Jak dobrze wyglądać w pracy? Biurowy dress code dla mężczyzn

Jak dobrze wyglądać w pracy? Biurowy dress code dla mężczyzn

 

Jedynie na pierwszy rzut oka biurowy dress code przysparza mniej problemów mężczyznom niż kobietom. Chociaż bowiem elegancki garnitur jest tu oczywistością, pojawiają się kolejne pytania, dotyczące jego koloru i kroju, a także doboru koszuli i krawata. Warto poświęcić tym zagadnieniom chwilę uwagi, aby w godzinach pracy wyglądać nie tylko stosownie, ale również profesjonalnie.

Garnitur dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji

Mylnym jest przekonanie o tym, że męska elegancja to garnitur w kolorze czarnym i że w tej formie pasuje on do wszystkich okazji – od wesela aż do biznesowego spotkania. W rzeczywistości jednak czerń, jako kolor wieczorowy, zarezerwowana jest na sytuacje o największym stopniu formalności oraz na eleganckie uroczystości odbywające się wieczorem i w nocy.

Tak samo elegancki jak czarny, a przy tym mniej formalny, więc idealnie nadający się do biura, będzie garnitur w kolorze granatowym. Panom, którzy obawiają się, że nie będą czuć się pewnie w tak „kolorowym” stroju, proponujemy  ciemnejesze odcienie, które nie będą rzucały się w oczy, a jednocześnie nie będą tak obciążały stylizacji jak głęboka czerń. Granatowy kolor sprawi, że strój stanie się żywszy, a zdaniem specjalistów do spraw kreowania wizerunku, pomoże również osiągnąć biznesowe cele, gdyż odcienie niebieskiego kojarzą się przede wszystkim z profesjonalizmem, wysokimi kompetencjami i ambicją.

Biurowy garnitur może być prążkowany lub w dyskretny wzór, natomiast ekstrawaganckie kraty i inne desenie lepiej pozostawić na pozostałe okazje. Warto pamiętać, że biuro niezupełnie jest miejscem, w którym promuje się najnowsze trendy.

W biurze sprawdzi się także garnitur grafitowy lub ciemnoszary – to sprawdzona opcja dla wszystkich panów, którzy nie lubią eksperymentów. Kolor brązowy nie jest już tak bezpieczny – niewiele osób wygląda w nim naprawdę dobrze, a ponadto uważa się, że osoby ubierające się na brązowo często są niedostrzegane przez pracodawców podczas rozmów o awansach.

 

 

Bliższa koszula ciału

Koszula do biurowego garnituru powinna być w kolorze białym lub w stonowanym odcieniu – bezpieczną opcją jest błękit lub subtelny róż. Dopuszczalne są również dyskretne prążki. Kołnierzyk należy dobrać tak, aby nie pozostawić wolnej przestrzeni między nim, a klapami marynarki, przy czym pod uwagę należy wziąć przede wszystkim kształt twarzy, długość szyi i indywidualne preferencje. Klasyczny kołnierzyk typu kent prezentował się będzie dobrze przy wszystkich rodzajach twarzy i typach sylwetki, warto jednak wypróbować także inne opcje, np. typowo biznesowy kołnierzyk półwłoski (spread i semi-spread) oraz kołnierzyk włoski (cutaway), który jest najbardziej stylowy spośród wszystkich typów. Wbrew obiegowym opiniom, do kołnierzyka włoskiego (z szeroko rozłożonymi wyłogami) nie będzie pasował szeroki i masywny węzeł krawata (np. windsor). Dobry efekt da zastosowanie wąskiego węzła prostego (four in hand). Jeśli po obu stronach węzła będą wtedy widoczne paski krawata wchodzące pod wyłogi kołnierzyka, to nie jest to wada, lecz przeciwnie – element wyrafinowanego stylu.

Co z krawatem?

Biurowy krawat, tak jak koszula, nie może być zbyt ekstrawagancki lub wyzywający – w czasie pracy najlepiej prezentował się będzie krawat gładki lub w prosty, geometryczny wzór, np. prążki. Mimo że eksperymenty z wzorami wypadają często bardzo interesująco, lepiej odłożyć je na inne okazje: koszula w prążki w połączeniu z krawatem w kratkę może stanowić mieszankę, która nie przypadnie do gustu pracodawcy. Bezpiecznie jest przyjąć zasadę, że tylko jeden elementów zestawu (koszula, marynarka, krawat) może mieć wyrazisty wzór; pozostałe dwa powinny być gładkie. Dobrym wyborem będzie krawat w skośne pasy, zawiązany węzłem prostym, połączony z gładką koszulą.

Nie zapominaj o detalach

Często zapomina się, że buty powinny być dobrane kolorystycznie do spodni – do czarnego garnituru pasuje jedynie czarne obuwie. Sprawdzi się ono także w zestawie z garniturem grafitowym lub ciemnogranatowym. W przypadku jaśniejszych odcieni szarości oraz granatu warto sięgnąć po buty o kolorze ciemnego brązu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że brązowe buty nie są najlepszym rozwiązaniem na oficjalne okazje – wówczas obowiązują buty czarne. Należy też pamiętać, że skarpetki powinny być w podobnym kolorze, jak buty i muszą być na tyle długie, żeby podczas siadania nie była widoczna nieosłonięta łydka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *